שימור פוריות

הקפאת ביציות מבחירה בגיל צעיר לטובת שמור יכולת הפוריות בעתיד – האם זה אפשרי?

שנים רבות יודעים להקפיא זרע ויודעים להקפיא עוברים הנוצרים בהפריה חוץ גופית.
במשך שנים הייתה שאיפה ללמוד להקפיא גם ביציות.

שימור פוריות – על שום מה ולמה?

כבר מרגע הלידה מאגר הביציות של האישה יורד והאיכות שלהן נפגעת עם הגיל.
לעומת זאת כושר הקליטה של העוברים ברחם לצורך השגת הריון כמעט ואינו מושפע מגיל האישה.
יוצא מכך שרחם של אישה “מבוגרת יחסית” עדיין יכול לקלוט ולשאת הריון.
דחיית גיל ההורות מעורר את הצורך לשמר ביציות לצורך השתלתן מאוחר יותר ברחם האישה.

אם יודעים להקפיא זרע ויודעים להקפיא ביציות מופרות מה הקושי בהקפאת ביציות?

הביצית היא מבנה “מפונק” בהיותה מבנה גדול יחסית. 80% מהתכולה שלה היא נוזלים ולכן קשה להקפיא ביצית בצורה יעילה – -ביצית כזאת שלאחר הפשרתה בעתיד תישאר ביצית שתעבור הפרייה ותתפתח לעובר ש”השתלתו” ברחם תביא להריון וללידה.

למי מיועד טיפול הקפאת ביציות?

נשים שעומדות לקבל טיפול שעלול לפגוע בפעילות השחלה שלהן בעתיד. כמו טיפול כמוטרפי או הקרנות.
נשים רווקות שטרם נישאו וברצונן ל”הקפיא את הזמן” מבחינת יכולת הפוריות.
נשים שדוחות את ההורות מסיבות של לימודים, קריירה וכדומה.

שיטת הזיגוג (ויטריפיקציה)

בעבר, הקפיאו ביציות בעולם רק במספר קטן של יחידות להפריה חוץ גופית שהתמחו בכך וממימדים קטנים מאד. כיום, הידע בהקפאת ביציות השתכלל עם הכנסתה של הקפאה בשיטת הזיגוג (ויטריפיקציה).

ידע רב בהקפאת ביציות בא ממרכזים בהם משתמשים בהקפאת ביציות כדי ליצור בנק ביציות לטובת נשים שאין להן (באותה מתכונת של בנק זרע). זאת אומרת שיש מידע לא רע על הקפאת ביציות בצעירות (גיל 20-25) ובביציות שמשתמשים בהן מייד לצורך תרומת ביצית. אין כמעט ניסיון עולמי בהקפאת ביציות בנשים “מבוגרות” מבחינת פוריות (סביב גיל 40). ואם מקפיאים אין כמעט ידע על השרידות של אותן ביציות ועל משך הזמן שהביציות “מחזיקות מעמד” כשהן קפואות.

בשורה התחתונה לאור המצאות נשים עם סרטן המעוניינות בשימור פוריות, ולצרכי בנק ביציות – יש בידנו את הטכנולוגיה להקפיא ביציות “צעירות” עם כל ההסתייגויות שמניתי.

הקפאת ביציות בישראל

הרעיון להקפיא ביציות בישראל, הוא פרי יוזמה של נשים רווקות שעדין לא נישאו. ברצונן ל”הקפיא את הזמן” מבחינת יכולת הפוריות. הרעיון של שימוש בזרע מבנק הזרע לא נראה להן ומאחר שיש את הטכנולוגיה להקפאת ביציות, הן פנו לרופאים שיאפשרו להן להקפיא ביציות מבחירה ללא סיבה רפואית, על מנת לשמר את יכולת הפוריות שלהן. במילים אחרות עוד צורה של שימור פוריות בנוסף למצבים של הקפאת ביציות טרם טיפול בסרטן.

הפניה הועברה ליועצת המשפטית של משרד הבריאות, ומתוך רגישות ורצון להיענות לפנייתן ומתוך ידיעה שהטכנולוגיה קיימת, הוחלט לאפשר בחוק הקפאת ביציות מבחירה לנשים עד גיל 41 שנים מלא. הקפאת הביציות הזאת אינה בסל הבריאות והיא ממומנת על ידי האישה עצמה (בדומה לפעולה מבחירה אחרת למשל שאיבת שומן או הגדלת חזה או ניתוח אף).

השלכות גיל האישה בעת שאיבה והקפאת ביציות

בשנים האחרונות התפרסמו עבודות שמראות שהקפאת הביציות יעילה יותר ככל שהאישה צעירה יותר.
הרבה נשים בישראל נוטות כיום להקפיא ביציות לצורך שימוש בעתיד. 
ייתכן ובעתיד, נשים הרוצות לממש עצמן בגיל צעיר יחסית יקפיאו ביציות למשל בגיל 25 ובתום הקריירה שלהן תוכל המנכ”לית או הדוקטורנטית לעבור טיפול פוריות על בסיס ביציותיה המוקפאות ה”צעירות”. כיום אנו יודעים שככל שהביציות צעירות ניתן בקלות יחסית להשיג הפריה, התפתחות לעובר, והשגת הריון.
זה כנראה לא המסר לגבי נשים בגיל 40 ומעלה. המסר לאישה סביב גיל 40 שונה לחלוטין. אם ברצונה “להביא ילדים לעולם” עליה לחשוב לעבור טיפול בשימוש בזרע תורם כבר בגיל זה.

הקפאת עוברים מזרע תורם

אפשרות אחרת היא להקפיא ביציות המופרות על ידי זרע תורם דהיינו עוברים. עוברים כאלה מסוגלים לשרוד במשך חודשים ואף שנים. יתכן והשימוש בעוברים אלה לא ייצא לפועל במידה והאישה תינשא.
אך אם לא תמצא זוגיות-עוברים מוקפאים אלה ישמשו אותה להשגת הריון.

שילוב שימור ביציות ושימור עוברים בטיפול שימורי פוריות

בעת טיפול שימור פוריות באם יש מספיק ביציות אפשר חלק מהביציות להקפיא וחלק מהביציות להפרות עם זרע תורם ולהקפיא עוברים. (בהקפאת והפשרת עוברים הנסיון והידע רחב ובטוח יותר).
כך שאם האישה תינשא בגיל מבוגר יחסית יישמרו לטובתה ביציות להפרות עם הבעל.
ואם לא תינשא יישמרו עבורה גם עוברים מוקפאים.

לסיכום

אם את “צעירה” ורוצה בשמור פוריות הקפיאי ביציותיך מוקדם ככל הניתן.
אם את צעירה אבל סביב גיל 40 לכי לטיפול המביא להריון ולידה, ואם לא בשלה העת הקפיאי עוברים או שלוב של ביציות ועוברים אם יש מספיק ביציות.

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
ניגודיות