וריקוצלה

וריקוצלה (Varicocele) היא הופעה של ורידים נפוחים סביב האשכים.

כבר שנים רבות ידוע שחימום האשך (כמו בישיבה ממושכת, נהיגה) גורם לפגיעה במדדי הזרע. ההנחה הרווחת היא שהתחממות האשך כתוצאה מורידים גדושים, דהיינו וריקוצלה, עלול לגרום לירידת איכות הזרע. הוריקוצלה מצויה לרוב באשך שמאל עקב כך הניקוז הורידי בצד שמאל יעיל פחות מהניקוז מימין.
בחלק מהמקרים, לאחר תיקון הוריקוצלה ע"י פרוצדורה ניתוחית, חל שיפור זמני במדדי הזרע.

וריקוצלה מצויה באחד מתוך 6 גברים באוכלוסיה הכללית, מבלי שידע על כך ומבלי שתהיה פגיעה בפוריות. מכאן ניתן להסיק שקיימת אפשרות שלגבר יש וריקוצלה מבלי שאיכות הזרע תיפגע.
אין היום שום מבחן שיצביע למי יש וריקוצלה הקשורה לפגיעה במדדי הזרע ולמי יש וריקוצלה שהיא בגדר נמצא בלבד ואינה משפיעה על מדדי הזרע. כך קורה שחלק לא מבוטל מן המטופלים עובר שלא במתכוון ניתוח שלא מקדם אותו בכלל – כלומר לא משפר את איכות הזרע.
במידה וישנו שיפור במדדי הזרע, השיפור הוא זמני בלבד – שכן כלי הדם יוצרים מעקפים בצורה טביעת וכך הנפיחות חוזרת.

מתי כדאי לנתח?

במידה וישנה עדות לכך שיש פגיעה בתפקוד האשך – נפח האשך קטן או ערכי FSH גבוהים (מה שמעיד על תפקוד לקוי של האשך) – מומלץ לבצע התערבות ניתוחית.
כאשר אין עדות לפגיעה בתפקוד האשך – הדעות בנושא הצורך בניתוח חלוקות, שכן הסיכוי לשיפור במדדי הזרע אינו גבוה, וישנן אלטרנטיבות טיפוליות מתקדמות בעלות יעילות מוכחת.

בעבר, למעט השבחת זרע והזרעתו לא היו אפשרויות טיפוליות כך שגברים שמיצו את הטיפולים הנ"ל ולא הושג הריון-נשלחו לניתוח.

כיום, בעידן הפריות המבחנה ושיטת המיקרומניפולציה בה מזריקים באופן ישיר תא זרע לביצית, אין כבר צורך במיליוני זרעונים. אפשר להסתפק בזרעונים בודדים לפעולה ואין צורך בניתוח שיעילותו לא ניתנת לחיזוי. ההצלחות מגיעות לכדי 30% למחזור טיפול דהיינו לאחת מבין 3 נשים לה מחזירים עוברים יתהווה הריון.

שיטות ניתוחיות

השיטות מתחלקות ל-3 קבוצות עיקריות:

1. ניתוח בו מבצעים חתך קטן בשיפולי הבטן, מגיעים לכלי הדם הגדושים וקושרים אותם.
2. ניתוח בו קושרים את כלי הדם ללא חתך בבטן תוך צפייה בלפרוסקופיה.
3. פעולה בה מחדירים צנטר לוריד במפשעה, מזריקים חומר ניגוד וכך שמזהים את הורידים הנפוחים, אותם חוסמים בעזרת כדוריות הסותמות את הוריד.

הניתוחים מבוצעים על פי רב על ידי אורולוגים (רופאי דרכי השתן) וכירורגים כלליים.
החסרון של כל השיטות בכך שכלי הדם יוצרים מעקפים ולאחר תקופה מסויימת הורידים הנפוחים חוזרים לקדמותם.