איך מעריכים פוריות

זה לא סוד שהעתודה השחלתית של האישה יורדת לאורך השנים עד להפסקת הוסת בגיל 52 בממוצע.

לא פעם נשאל רופא הנשים: מה מצב הפוריות שלי? היכן אני עומדת לאורך הסרגל של הזמן? התשובה אינה מיידית, עם זאת לרשות רופא הנשים מספר בדיקות דם המעידות על התפקוד השחלתי: להבדיל מעין מד דלק האומר מלא או מרוקן – סוללה מלאה או לקראת התרוקנות. לזה אנחנו קוראים עתודה שחלתית או רזרבה שחלתית במובן של מלאי.

שתי הבדיקות ההורמונליות העיקריות להערכה של השחלה הן: הבדיקה הוותיקה ,FSH הנלקחת ביום השלישי של הדימום הוסתי והבדיקה היותר חדישה AMH המתבצעת בכל עת ללא תלות בוסת.

AMH = Anti Mullerian Hormone זה הוא חלבון המיוצר על ידי תאי המעטפת של הזקיק בו גדלה הביצית בתוך השחלה. חלבון זה מופרש על ידי הזקיקים הקטנים בשחלה ומייצג את המאגר הכללי של הזקיקים/ביציות ללא קשר למחזור החודשי . ערכים של מעל 1 ng/ml מעידים על צפי לתפקוד שחלתי טוב.

FSH הוא הורמון המיוצר על ידי בלוטה במח (היפופיזה ( המשפיע על גדילת הזקיקים/ ביציות בשחלה. כאשר פעילות השחלה טוב מספיקים ערכים של מתחת ל-10 להפעילה. כאשר השחלה בתפקוד נמוך צריכה הבלוטה "להתאמץ" ולהפריש יותר FSH והערכים בדם האישה יהיו גבוהים. יוצא מכך שערכי FSH גבוהים (מעל 10 miu/ml ) מעידים על תפקוד שחלתי ירוד.

לסיכום

כאשר ערכי FSH גבוהים וערכי AMH נמוכים הרזרבה השחלתית ירודה. כאשר FSH נמוך ו-AMH גבוה התפקוד השחלתי טוב. יש מצבים שבהם הנ"ל בערכים סותרים (למשל FSH נמוך- שזה טוב וגם AMH נמוך-שזה רע). מקובל לחשוב שערכי AMH טובים יותר לחיזוי מאשר ערכי FSH. ניתן להוסיף לחיזוי בדיקת אולטרסאונד הסופרת את מספר הזקיקים/ ביציות המצויים בשחלה.

שילוב של שלושת המדדים האלה מעריכים את התפקוד של השחלה ז"א פוריות האישה.

עם זאת, כבר נאמר שהמדד הכי טוב לפוריות הוא הריון ולידה.